Vader na trasie! Zespół wkrótce zagra w Gdańsku i Katowicach

10 października 2020
Vader na trasie! Zespół wkrótce zagra w Gdańsku i Katowicach

Vader to polska grupa, obracająca się w konwencji szeroko pojętego metalu. Obecnie zbliżyli się mocno do cięższego grania, a na tym polu są zdecydowanymi pionierami, przynajmniej jeżeli chodzi o kondycję death metalu w Polsce. Zespół wystąpi Gdańsku i w Katowicach – tam w towarzystwie Marduka.

Vader i międzynarodowa przyjaźń

Szesnaście płyt za nimi, prawie czterdzieści lat na scenie – naturalnie ze zmienianym składem – no i sporo konkretnych gitarowych ustawek. Vader nie bierze jeńców, a na jego koncertach zawsze jest mocno, szybko, głośno. Poruszanie się po najwyższych rejestrach to specjalność tej grupy, która za cel postawiła sobie bezkompromisowość. To właściwie od nich zaczął się death metal w Polsce, a sprowadzenie go do nas i bycie niejako jego twarzą, nie ukrywajmy, zobowiązuje. Na koncercie w Katowicach do naszej rodzimej formacji dołączy również Marduk, grupa prosto ze Szwecji, która już nie raz występowała u boku Petera. Koniecznie sprawdźcie, jak rezonują ich muzyczne fluidy!

Marduk
Marduk fot. Jens Ryden

Vader – nadal na scenie

Solitude in Madness to tytuł już szesnastego krążka w dorobku zespołu. Album jest cięższy niż poprzednie, mroczniejszy i klimatem również – straszy, a może kusi? To powrót Vadera do brutalności z okresu Litany, a zarazem niejako test sprawności dla polskiej grupy. Jesienna trasa co prawda udowodniła, że formacja jest w świetnej formie, jednak… Nie uwierzę, póki nie zobaczę – moja sugestia: przyjdź, zobacz i przekonaj się na własne oczy (i uszy), jak brzmi ten death metalowy skład na żywo, bez żadnych barier.

Vader – Into Oblivion

Marduk – black metal prosto ze Szwecji

Muzyka ze Skandynawii dobrze przyjmuje się w Europie, obojętnie, czy mowa o delikatnym Sigur Rós, czy o przepalonym bluźnierczą energią Marduku. Ten black metalowy zespół ma sporo za uszami, to znaczy: niezliczoną ilość występów, bogatą dyskografię, konsekwencję w swoim nieco złowieszczym image’u. Nie pierwszy – i oby nie ostatni – raz występują ramię w ramię z Vaderem, lecz koncert w Katowicach z pewnością będzie wyjątkowy. Ten rok to dla Szwedów trzydziestolecie scenicznej pracy, a jak wiadomo, takie wydarzenia świętuje się tylko raz – z odpowiednim hukiem.

Marduk – Viktoria

Vader, Marduk – Wrocław, Katowice – bilety

zdjęcie główne: fot. Monika Wawrzyniak

Pozostałe newsy